Mehmet Güleç - Eğitimci Yazar
MENEMEN NOTLARIM-2 (KOYUNDERE)
Bu içerik 01 Eylül 2018 17:04 tarihinde eklendi ve 1.126 kez okundu
MENEMEN NOTLARIM-2 (KOYUNDERE)

Yıılık iznim vesilesiyle 35 gün süren Menemen gözlemlerimden akılda kalanlar...

İzmir’imizin güzel ve en hızlı nüfus artışı yaşayan ilçelerinden memleketim MENEMEN...

Testisiyle, çömleğiyle, çileğiyle ve süt ürünleriyle tanınan güzel memleketim MENEMEN...

Menemen’in caddelerinde dolaşırken, alış-veriş yaparken, bir yere seyahat ederken ister istemez gözlemlerde bulunuyor, çeşitli notlar alıyorum. Bu günleri not almaya çalışıyorum ki, bizden sonraki kuşaklar bizim dönemimizin Menemen’ini bilsinler...

Koyundere’de ikamet ediyor oluşumdan dolayı gözlemlerime Koyundere’den başlamak isterim. Koyundere 11 bini geçen nüfusuyla semt olmuş durumdadır. Modern şehircilik anlayışı gereği Koyundere’yi ve hatta diğer kapanan beldelerimizi semt olarak görebilmek mümkündür.

Koyundere’de okul, üst geçit, metro sorunu gibi önemli sorunların varlığı geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi halen sürüyordu. Bu durum üzücü idi. Ancak CİMER (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezinden) gelen yanıtta okul ile ilgili kamulaştırmaya yönelik iki davadan birinin olumlu bir şekilde neticelendiğine dair bir yanıt aldım. Bu güzel bir gelişme idi. Ancak henüz diğer davanın devam ediyor olması, bekleyeceğimizi işaret ediyordu. Üst geçit konusu gerçekten çok elzem. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi ön hazırlıklar içerisindeymiş. Ancak bu bir seneyi geçti. Nasıl bir hazırlık olduğunu çözebilmiş değilim doğrusu... Çanakkale asfaltından karşıdan karşıya geçmek büyük bir risk... Bunların yanında metro talebi dahi geri plana düşüyor diyebilirim. Elbette büyükşehirlerde her semtin olduğu yerde metro istasyonu olmaz, olamaz. Örnek vermek gerekirse, Ankara’nın Etimesgut ilçesinde dahi metro yok. Ümitköy’e aktarma gidiyor, oradan Kızılay’a, Ulus’a ve diğer noktalara bağlantı sağlıyorsunuz. Etimesgut dediğim yerde küçük bir ilçe değil hani. 566 bin nüfusu var. Menemen’in 3 katı büyüklüğünde yani. Ancak metro istasyonu yok. Çünkü semt çok fazla. Metro güzergahı oradan geçebilir miydi, geçebilirdi. Ancak bunun detayı çok daha farklı bir konu, değerli okurlar. Evet, bir zamanlar Egekent-2 metro istasyonuna Koyundere tabelası asıldığını biliyoruz. Ancak unutmayalım ki, o metro gerçekten Koyundere’ye ve Koyunderelilere hizmet için yapılmış olsa idi, yeri orada değil, Koyundere’nin daha merkezi bir noktasında olurdu (Tezcan Un’un arkası gibi). Ancak unutmayınız ki değerli dostlar, yerleşmelerimiz Yamanlar Dağı’na doğru yükselecek. Hatta Koyun Baba’nın mezarının olduğu yere kadar yerleşmenin yıllar sonra o noktaya kadar varacağını düşünüyorum. Zaten şu an ki görünüm de bunu ifade ediyor. İşte o zaman, Koyundere’nin merkezinde metro istasyonu olsa bile, birçok kimse 15-20 dakikalık yürüme mesafesinden metroya gelmeye çalışacak ve ileri ki yıllarda metroya erişim için ESHOT bağlantısı istenecektir. Şimdiden bile düşünün, mezarlık tarafından ya da TOKİ tarafından Koyundere metrosuna (varsayalım ki Tezcan Un’un arkasında olsun) oraya gelebilmek için bile ring seferine ihtiyaç duyulacaktır. Büyüyen her kentin böylesi sorunları olmuştur, olmaktadır da... Ancak her ne denirse densin metro istasyonu Koyundere’nin hakkıdır. Zira MENEMEN-Ulukent arası demiryolu hattına baktığınızda, istasyonların dağılımı bile orantısız. Hal böyle iken Koyundere’de Asarlık’ta hak ediyor metro istasyonunu. Ancak ülkemizdeki birçok örneği düşünürsek bu konudan daha önce bir üst geçit ve okulun daha elzem olduğu Koyundere için bir gerçek, değerli dostlar.

Koyundere’deki eski belediye bahçesinin bir kafeye verilmesi suretiyle halkın hizmetine sunulması da güzel bir şey. Havuzu ve suyun görkemi, doğal ortamı ve güleryüzlü personelleri ile geçer not alan bu kafeye de gitmenizi öneririm. Umarım doğal ortamı bozulmaz, bu şekilde idealdi.

Koyundere demişken aklıma Koyundere’nin isim kökeni gelir hep. Birkaç rivayet bulunsa da, hayvancılık faaliyetinden kaynaklı bir isim olduğu muhakkak. Her ne kadar Koyundere artık şehirleşerek semt olmuş ise de, tarihini ve değerlerini unutmamalıdır. Her şehirleşen yerde topraktan kopma ve vatandaşta yaşadığı yeri sahiplenmeme duygusunun geliştiğini biliyoruz. Ancak önlem alınabilir mi? Alınabilir. Yani hem şehirleşip hem de geçmişi yaşatmak mümkün. Bunun yolu mahalli dernekler olup bu konunun da duyarlı vatandaşların işbirliğine dayalı olduğu muhakkak. Seyrekköylüler Kültür, Dayanışma ve Kalkınma Derneği ilçemizdeki derneği olmayan diğer semtlerimize güzel bir örnek.

Koyundere demişken Koyun Baba’yı anmadan geçmek olmaz. Koyun Baba ile ilgili üstün çabalarından dolayı Gazi Mahallesi Muhtarı Kadri KAHYA’ya ne kadar teşekkür etsek azdır. Her sene bir anma programı tertip edip, Koyun Baba’nın vasiyetini yerini getirmek adına güzel bir dayanışma örneği sunuyor olması da oldukça önemli değerli okurlar. Bu vesileyle Koyun Baba’nın adının Yamanlar’a giden caddeye verilmesi oldukça isabetli olur kanaatindeyim. Zira ileri de Koyundere’nin yerleşme sahasının Koyun Baba’nın mezarının olduğu yere yani ilçe sınırına kadar dayanabileceğini düşünüyorum. Kim bilir yıllar sonra, 50 yıl sonra ordaki mezarın olduğu yer daha güzel mimariye kavuşacak, mezar külliye halini alacak ve  Koyun Baba Camisi inşa edilecektir. Zaman neyi gösterir bilinmez. Ancak Koyun Baba Caddesinin girişine de Koyun Baba Aşevi yakışır. Tam da vasiyetinde belirttiği gibi. Yolcuya, fakire, yoldan geçen herkese ikram da bulunulması yönündeki vasiyetini gerçekleştirmek adına yerinde bir proje olur. Bilhassa Koyun Baba’nın süt, yoğurt ve dergah ekmeği (ev ekmeği olarak yorumlanabilir) ikram edin demesi Koyundere’nin tanıtımına da ışık tutmaktadır. Bu kapsam da yapılması gereken, Koyundere Festivali’dir. Koyundere’nin yerel tatları; tartı, süt, yoğurt, ev ekmeği gibi lezzetlerin yanı sıra içeriği zenginleştirilmiş bir günlük festivalin ben eminim ki, Menemen’in yükselen yıldızı Koyundere’ye faydası oldukça fazla olacaktır.

Koyundere Menemen’imizin şehirleşme oranı en yüksek semti değil belki ama şehirleşme hızı en yüksek olan semti olduğu muhakkak. Bu gerçeği unutmadan ileriye dönük projeler ve yatırımlar yapmak isabetli olacaktır. 

Elbette yazılacak, ifade edilebilecek çok şey var. Lakin Koyundere’ye ilişkin şimdilik bu kadar izlenimi aktarmak yeterli diyelim ve bir sonraki makalemde Emiralem’i anlatmakla devam edelim. Güzel memleketim Menemen’imin Koyundere semtinden notlarım şimdilik bunlar. Görüşünceye değin esen kalın değerli okurlar..

Diğer İçerikler Tümü
MENEMEN'İMİZİN NÜFUSU 180 BİNE YÜKSELDİ

04 Şubat 2020 19:37

MENEMEN'İMİZİN NÜFUSU 180 BİNE YÜKSELDİ

MENEMEN İSMİ NEREDEN GELİYOR?

15 Mart 2019 19:56

MENEMEN İSMİ NEREDEN GELİYOR?

ALDIĞI VE VERDİĞİ GÖÇLER BAĞLAMINDA MENEMEN

09 Şubat 2019 15:43

ALDIĞI VE VERDİĞİ GÖÇLER BAĞLAMINDA MENEMEN

MENEMEN NÜFUSU

03 Şubat 2019 13:16

MENEMEN NÜFUSU

MENEMEN NOTLARIM - 4

14 Eylül 2018 16:25

MENEMEN NOTLARIM - 4

MENEMEN NOTLARIM-3 (EMİRALEM)

09 Eylül 2018 17:12

MENEMEN NOTLARIM-3 (EMİRALEM)