Mehmet Güleç - Eğitimci Yazar
İLLER ARASI YER DEĞİŞİKLİĞİ İLE İLGİLİ SORUNLAR
Bu içerik 17 Haziran 2018 14:45 tarihinde eklendi ve 1.486 kez okundu
İLLER ARASI YER DEĞİŞİKLİĞİ İLE İLGİLİ SORUNLAR

Eğitimci-Yazar Mehmet GÜLEÇ, öğretmenlerin 2018 yılı iller arası isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme sürecini mercek altına altı. GÜLEÇ, il dışı tayin süreci olarak bilinen atamalar sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı’ndan öğretmenlerle ilgili her türlü atama sonuçları neticesinde oluşan minimum puanları resmi sayfasından ilan etmelidir çağrısında bulundu. GÜLEÇ çağrısında önümüzdeki sene ve bir sonraki tayin süreçlerinde tercih süresinin minimum 7 gün olması gerektiği çağrısında bulunarak şu hususlara da değindi:

İl içi ve il dışı diye bilinen tayin süreçlerini geride bıraktık. Önümüzde bir tek özür grubu tayinleri kaldı. Elbette ikinci il dışı olursa yeni bir tayin heyecanı daha yaşanacak demektir. Ancak, mazereti (özrü) olmayan eğitimciler için bir tayin dönemi daha sona erdi. Sona erdi, ancak birçok sıkıntı ve aksaklıklar ile...

Bulunduğu yerde yönetmelik gereği, gerekli görev süresini tamamlayan ve yer değişikliği için başvuruda bulunabilecek “tayinci personel” için il içi, il dışı, özür grubu tayinleri ile ilgili gözler yapılacak açıklamalarda idi. Eğitim camiası seçim süreciyle birlikte zorunlu hizmet affı, sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçmesi ve sözleşmeli öğretmenlerin özür grubu tayinlerinden faydalanabilmesi için verilecek müjdeleri beklemeye başlamıştı. Ancak görünen o ki, bu yönde adım atılmayacak.

Tayinlerden Sonra Minimum Puanlar İlan Edilmeli

2018 tayin dönemi sonrası, öğretmenlerin fikir sahibi olabilmesi ve şeffaflığın sağlanabilmesi adına Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü, öğretmenlerle ilgili atama sonuçları neticesinde oluşan minimum puanları resmi sayfasından ilan etmelidir.  MEB sayısal veriler içerisinde ilk atama, iller arası atama, özür grubu ataması gibi atamalardan sonra oluşan minimum puanlar, kurum bazlı taban puanlar herkese açık olarak paylaşılmalı ve gerekli bilgilendirme yapılmalıdır. Ancak bunun dışında, mevcut il dışı tayinlerde görülen büyük bir sorunu daha dile getirmekte fayda görüyorum.

Tercih Süresi En Az 7 Gün Olmalıdır

Bilhassa iller arası yer değişikliğinde, bir eğitimcinin yaşayacağı şehri, görev yapacağı okulu seçmesi 4 güne sığacak kadar kolay bir iş değildir. Hatta bu tercihler, gerek başvuru ekranının geç açılması gerekse ilçe milli eğitim müdürlükleri üzerinden yapılması gereken iş ve işlemlerle ilgili aksaklıklar yaşanmaması adına eğitimcilerin bir gün önceden listeyi kesinleştirmesi gerektiği için haliyle 4 günlük süre 3 güne inmektedir.

Tercih edilecek ilçeler ya da okullarla ilgili bilgiler alınması sanıldığı kadar kolay değildir. Bazı okullarda açılmayan telefonlar, bazı okulların web sitelerinin güncel olmayışı gibi daha birçok eksiklik tercih süresinin uzun olması gerektiğine sebeptir. Ayrıca öğretmenin tercih sırasında görev yaptığı okulundaki iş ve işlemlerle ilgilenmesi gerektiği de unutulmamalıdır. Bu sebepleri çoğaltmak mümkün.

Sağlıklı bir tercih yapılabilmesi adına başvuru ekranı açıldığı günden itibaren 7 gün süre verilmeli ve bu 7 günlük sürenin içerisinde hem haftaiçi hem de haftasonu günlerinin olmasına dikkat edilmelidir. Zira okullardan bilgi almak için haftaiçi günlerine ihtiyaç olduğu, daha dikkatli ve temkinli tercih yapıp ilçeler hakkında bilgi toplayıp sıralama yapabilmek içinde haftasonu günlerine dair geniş bir zaman fırsatı sunulması gerektiği aşikardır. Bu sebeple Salı günü başlayıp diğer hafta Salı günü bitmesi şeklinde (Pazartesi olduğu takdir de ciddi aksaklıklar yaşanabileceği unutulmadan) bu yönde planlama ve düzenleme yapılması elzemdir. Bu durum diğer tayin dönemlerinin ilgili tercihlerinde de (gerek il içi gerekse il dışı ve özür grubunda) dikkate alınmalıdır.

İller arası yer değiştirmede batıda açılan okulların sayısının çok az olması da başlı başına bir sorun olarak karşımızda durmaktadır. Velhasıl mesele çok. Umarız bu ve bu gibi sorunlar çözüme kavuşur ve mağdur olan kimseler olmaz. Zira yıllarca bir yerde tabiri caizse çakılı kalmayı kimse istemez.

 

 

Yorumlar (0)
Ad Soyad * Güvenlik *
Diğer Makaleler Tümü
İSMİYLE ÇELİŞEN ÖĞRETMENEVLERİ

Mehmet Güleç yazdı 10.7.2021 17:31:48

İSMİYLE ÇELİŞEN ÖĞRETMENEVLERİ

TELAFİ TARTIŞMALARI EŞLİĞİNDE SEZONU BİTİRİRKEN

Mehmet Güleç yazdı 4.6.2021 19:49:07

TELAFİ TARTIŞMALARI EŞLİĞİNDE SEZONU BİTİRİRKEN

EK HİZMET PUANI DEĞİŞİKLİĞİ GEÇ DE OLSA İYİ OLDU. AMA...

Mehmet Güleç yazdı 22.6.2020 21:53:56

EK HİZMET PUANI DEĞİŞİKLİĞİ GEÇ DE OLSA İYİ OLDU. AMA...

MEHMET GÜLEÇ'TEN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI'NA VE YÜKSEKÖĞRETİM KURULU'NA ÇAĞRI

Mehmet Güleç yazdı 26.3.2020 17:56:11

MEHMET GÜLEÇ'TEN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI'NA VE YÜKSEKÖĞRETİM KURULU'NA ÇAĞRI

Bağımsız Eğitim Sendikası İzmir İl Başkanı Mehmet GÜLEÇ'ten Milli Eğitim Bakanlığı'na ve Yükseköğretim Kurulu

MEB TAYİN SÜREÇLERİNDE ŞU HUSUSLARA DİKKAT ETMELİDİR

Mehmet Güleç yazdı 10.5.2019 20:45:38

MEB TAYİN SÜREÇLERİNDE ŞU HUSUSLARA DİKKAT ETMELİDİR

ÖĞRENİM İZNİ İNİSİYATİFE BIRAKILAMAZ

Mehmet Güleç yazdı 3.3.2019 12:48:06

ÖĞRENİM İZNİ İNİSİYATİFE BIRAKILAMAZ